Web sitesi yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken kriterler nelerdir?

Günümüzde web sitesi bir marka için pazarını büyütmek için kullanması gereken en önemli unsurların başında yer almaktadır. Marka ve şirketler yeni müşteriler kazanmak ve işini büyütmek için birbirileriyle kıyasıya rekabet içerisindedirler. Bu rekabette tabiki doğru araçları etkin bir şekilde kullananlar diğerlerinden birkaç adım daha öndedirler.

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte insanların çok büyük bir çoğunluğu bir ürün veya hizmet satın almadan önce o ürün/hizmet ile ilgili internetten araştırma yapmaktadır. Kaliteli bir web sitesi bu müşterileri kazanmanın neredeyse tek anahtarıdır.

Peki bu insanları firmanıza yönlendirecek ve onları firmanızın bir müşterisi haline getirecek kalite bir web sitesi hangi özelliklere sahip olmalıdır. Bu kriterleri anlamak için öncelikle kişilerin bir ürün veya hizmet satın almadan önce attıkları adımlara bakmak gerekir.

İlk olarak, bir ürün / hizmet satın almaya karar veren kişi google vb. arama motorlarında aradığı ürün ile ilgili anahtar kelimeleri girerek arama yapar. Arama sonucunda karşısına çıkan web sitelerini sırayla ziyaret eder ve kendisinde güven uyandıran ve uygun bulduğu firma ile sitedeki iletişim bilgilerini kullanarak irtibata geçer.
Buradan yola çıkarsak kaliteli bir web sitesinin sahip olasmı gereken özellikle;

1 – Arama motorlarında mümkün oldukça ön sıralarda çıkabilmesi için SEO (Search Engine Optimazyonu – Arama Motoru Optimizasyonu) kriterlerine uygun bir yapıda kodlanmış olması gerekir. Bu bir web sitesinin başarıya ulaşabilmesi için olmazsa olmaz bir özelliğidir.

2 – Markanızı ve yaptığınız işi tam olarak yansıtabilmeli ve ziyaretçi tarafında güven uyandırmalıdır. Unutmayın, web sitesi markanızın vitrinidir. İyi bir web sitesi markanız hakkında olumlu düşünceler uyandırırken, kötü bir web siteside aynı şekilde insanları, markanız hakkında olumsuz düşünmeye itecektir.

3. Ziyaretçi web sitesinde aradığını bulabilmeli. Site içinde gereksiz ayrıntılarla kaybolmamalıdır. Bunun için web siteniz kesinlikle kullanıcı dostu bir arayüze sahip olmalıdır.

Bu yüzden, Web sitesi yaptırmak isteyen kişiler öncelikle bu kriterleri göz önünde bulundurarak proesyonel bir web tasarım ajansı ile çalışmaları markalarının geleceği açısından hayati öneme sahiptir.

Pixelica Interactive, sektördeki 15 senelik deneyim ve uzman ekibi ile web sitesi yaptırmak isteyen müşterilerine kalite ve sonuç odaklı bir çalışma anlayışıyla hizmet vermektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *