Sanal Gerçeklik Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Hiç şüphesiz ki sanal gerçeklik, teknolojinin insanlığa hediye ettiği en heyecan verici gelişmelerden biridir. Peki sanal gerçeklik nedir ve nerelerde kullanılır?
Orjinal ismi Virtual Reality (VR) olan sanal gerçeklik,kişinin sanal gerçeklik teknolojisine özel cihazlar (VR Gözlüğü, kask, eldiven) kullanarak, yapay bir üç boyutlu ortamı duyusal olarak algılamasını ve o ortamla etkileşime geçebilmesini sağlayan bilgisayar ile oluşturulmuş simülasyonlardır.
Arttırılmış gerçeklikten (AR) farklıdır. Arttırılmış gerçeklik cihazların nesne ve şekil tanıma özelliklerini kullanarak gerçek nesnelerin üzerine sanal nesneleri bindirerek var olan gerçekliği değiştirmesidir. Sanal gerçeklik ise yeni ve tamamen sanal bir ortam yaratır.
Sanal gerçekliği anlamak için gerçek dünya gözlemleriyle bir benzerlik kuralım. Çevremizi duyularımız ve vücudumuzun algılama mekanizmaları aracılığıyla anlarız. Duyular arasında tat, dokunma, koku, görme ve işitmenin yanı sıra mekansal farkındalık ve denge yer alır. Bu duyular yardımıyla toplanan girdiler beynimiz tarafından içinde bulunduğumuz nesnel çevrenin yorumunu yapmak için işlenir. Sanal gerçeklik, yapay bilgilerle duyularımıza sunulabilecek hayali bir ortam yaratmaya çalışır ve zihnimizi bunun (neredeyse) bir gerçeklik olduğuna inandırır.

Sanal gerçeklik kendi içinde de belli kategorilere ayrılır. Bu kategoriler gerçeklik hissinin yoğunluğuna göre belirlenir.
Kısmi Katılımlı Ortamlar : Bir takım fiziksel unsur ve sanal imgelerin bir arada kullanılmasını gerektiren bu ortam, katılımcıya, gerçek dünya ile ilişkisini bütünüyle koparmadan bir gerçeklik hissiyatı yaşatır. Bu ortama uçuş simülatörlerini örnek gösterebiliriz.
Tam Katılımlı Ortamlar: Türkçe ismi Tam Katılımlı Ortamlar olan bu kategorinin orijinal ismi “Computer Assisted Virtual Environment”; yani CAVE’dir. Bu kategoride kullanıcı içinde bulunduğu gerçeklikten tamamen kopar. CAVE’de kullanıcının tüm duyu organlarına hitap edilmesi amaçlanır. Ses, görüntü ve dokunma duyuları ile tam bir gerçeklik deneyimi yaşayan kullanıcı için bu kategori en keyifli VR şekillerinden biridir.

Sanal Gerçeklik Kullanım Durumları
Sanal gerçekliğin en basit örneği, üç boyutlu (3D) bir filmdir. Özel 3D gözlükler kullanılarak, izleyiciye filmin bir parçası olmanın sürükleyici deneyimini yaşatır. Bir ağaçtan düşen yaprak, izleyicinin tam önünde düşüyormuş gibi görünür veya bir uçurumun kenarından hızla giden bir arabanın görüntüsü, izleyiciye uçurumun derinliğini hissettirir ve bazı izleyicilere düşme hissi verebilir. Esasen, bir 3D filmin ışık ve ses efektleri, fiziksel gerçeklikte hiçbir şey olmamasına rağmen, görme ve işitme duyularımızı kullanarak her şeyin tam önümüzde olduğuna inanmasını sağlar.

Bunun dışında diğer sektörlerde de değişik kullanım alanları vardır. Oyun sektöründe bu teknolojiye uygun yeni oyunlar üretilmektedir. Örneğin tenis oyun

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *